15 Adım Kontrol

15 Adım Kontrol

Araçta yer alan tüm sistemlerin detaylı bir şekilde kontrol edildiği 15 adım kontrol yöntemi oldukça profesyonel bir işlemdir.

Tek seferde araç içerisinde yer alan tüm sistemler ve bileşenler kontrol edilebilmektedir.

Kontrol edilen sistemler şu şekilde sıralanabilir;
 
 • Araç lastik kontrolü
 • Balans ayarı
 • Süspansiyon sistemi
 • Fren sistemi
 • Soğutma sıvılarının ölçümü
 • Akü durumu
 • Silecek kontrolü
 • Ateşleme sistemi
 • Motor yağı
 • Elektronik sistemler
Yukarıda bahsettiğimiz kontroller dışında gösterge panelleri gibi ek kontroller de yapılarak aracın tüm kontrolleri eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olur. 15 adım kontrol sisteminin gerçekleştirilmesinin ardından ihtiyaç duyulan sistemleri içerisinde gerekli bakım işlemleri gerçekleştirilir. Baştan sona kontrol edilen tüm sistemlerin stabil bir şekilde çalıştığından emin olduktan sonra 15 adımda kontrol işlemi tamamlanmış olur.
 

15 Adım kontrol hangi araçlar için uygundur?

Tüm araçlar için uygun olan 15 adım kontrol sistemi özellikle sık kullanılan araçlar için tercih edilmelidir. Sık kullanılan araçlar içerisinde gerçekleşen deformasyon çok daha yüksek olacağı için 15 adım kontrol sisteminin tercih edilmesi son derece uygundur. Bu sayede deforme olan parçalar saptanabilir ve gerekli olan bakım işlemleri uygulanabilir. Aynı zamanda bakımlı bir araç yakıt tasarrufu konusunda da avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle 15 adım kontrol ve bakım işlemlerinizi düzenli yaptırarak aracınızı çok daha verimli ve performanslı bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Aracınızın ömrünü de uzatacak olan bu yöntem profesyoneller tarafından da tercih edilen en avantajlı bakım seçeneğidir. Oto tamir işlemlerinizde avantajlı bakım onarım hizmeti alabilirsiniz.

15 Adım kontrolü nedir?

15 adım kontrol aracın tüm bakımlarının tek seferde yapılabileceği profesyonel bir bakım programıdır. Bakım programı içerisinde aracın tüm ekipman kontrolleri gerçekleştirilir. Tüm bu işlemleri tek seferde yapmayı hedefleyen 15 adım kontrol yöntemi birçok önemli uygulamayı içerisinde barındırmaktadır.

Uygulanan ana bakım kontrolleri şu şekilde birbirinden ayrılır;
 
 • Motor bakım ve onarımı
 • Oto kaporta ve boya
 • Oto lastik değişimi ve balans ayarı
 • Araç aydınlatma sistemleri
   
15 adım kontrol sistemi genel olarak yukarıdaki dört maddeye ayrılmaktadır. Fakat ayrıntılı olarak 15 adım olacak şekilde birçok bakım işlemini içerisinde barındırmaktadır. Bu işlemler içerisinde araç içerisinde yapılabilecek tüm kontroller yer almaktadır.
 

İlgili Konular

Fren balatası neden öter?

Fren balatası neden öter?

Araç kullanımında en sık karşılaşılan sorunlardan biri, frenleme esnasında çıkan seslerdir. Öncelikle balata kaynaklı sorunların habercisi olan bu seslerin, pek çok farklı sebebi olabilir.

Rehbere git

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda sessizce çalışan ve genellikle göz ardı edilen diferansiyel, otomobilinizi virajlarda stabil tutan ve düz yolda rahat bir sürüş sağlayan kritik bir bileşendir. Bu mekanizma, tekerlekler arasındaki dönüş hızı farkını dengeleyerek, aracın manevra kabiliyetini artırır ve sürüş güvenliğine katkıda bulunur. Diferansiyel arızası, hem sürüş kalitesini hem de güvenliği doğrudan etkileyebilir. Diferansiyelin temel işlevlerini, arızasının nasıl anlaşılacağını ve bu önemli bileşenin tamir edilip edilemeyeceğini sizler için detaylandıracağız.

Rehbere git
Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?
EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR Valfi Arızası Belirtileri

Rehbere git

ABS beyin tamiri

ABS (Anti Lock Braking System): kilitlenme önleyici fren sistemi anlamına gelir. Bu sistemin temel amacı araçlarda yaşanan fren kilitlenme sorunlarının önlenmesidir.

Rehbere git
ABS beyin tamiri