Bahar Bakımı

Bahar Bakımı

Bahar bakımına verilebilecek en basit örnek klimadır. Aracın klima bakımı yapılmazsa kirli hava sebebiyle araç kullanıcılarının ciğerleri kalıcı hasar görmeye kadar gidebilecek sorunlarla karşılaşabilirler.

İstanbul’daki araç kullanıcılarına tavsiyemiz Ümraniye bahar bakımı servislerinde gerekli bakımlarını yaptırmasıdır.Havaların yavaş yavaş ısınması ile insanların en büyük hobileri ve zevkleri arasında yer alan gezme tutkusu tekrar canlanmaya başlamıştır. Bu gezilerde insanların en büyük yol arkadaşı kullandıkları araçlarıdır. Tabi ki insanların bahara hazırlanışı gibi araçların da hazırlanması önemli ve zorunlu bir husustur. Bu olay her ne kadar sadece araç için bir bakım olarak görülse de aracın kullanıcısı için de son derece önemli ve gereklidir.
 

Arabalarda Bahar Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Genellikle trafiğin en yoğun olduğu şehir olan İstanbul’da bahar bakımı için en çok tercih edilen servisler Ümraniye bahar bakımı servisleridir. Arabalarda bahar bakımında en önemli konu araçların lastikleridir. 
 
Araçların kış mevsiminde kış lastiği takması gerektiği gibi ısınan hava şartlarına göre de yaz lastiği takması zorunludur. Kızgın asfaltta kış lastiği takmak frenleme zamanları için son derece tehlikeli bir olaydır. Bunların yanında oto klima bakımları da çok önemli bir konudur. Havalar ısındıkça insanlar serinlemek için klima açma ihtiyacı hissetmektedir. Bu sebeple bahar mevsiminde klima bakımlarının yapılması tavsiye edilir. Klima bakımının serinletme performansına etkisi oldukça büyüktür.
 

Araçlarda Bahar Bakımında Neler Yapılır?

Bahar bakımını bir nevi yaza hazırlık gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple genel olarak gösterilebilecek en önemli örnek lastik değişimidir. Havaların ısınmasıyla kalın yapıda olan kış lastiği sıcak asfaltın etkisiyle ömrünü normalden kat kat fazla hızlı bir şekilde tüketecektir. Bu sebeple kullanıcıların bahar mevsimlerinde lastik değişimlerini yapmaları şiddetle tavsiye edilir. Bunun yanı sıra sayabileceğimiz diğer unsurlar şunlardır;
 
  • Oto motor yağı değişimi
  • Hava filtrelerinin değişimi
  • Klima bakımı
  • Hidrolik yağı değişimi
  • Silecek suyu değişimi
  • Araç detaylı temizliği
  • Araç silecek silikonlarının kontrolü

Kullanıcıların tüm bu kontrolleri yaptığında, araçlarının bahar mevsimine hazır olacağı düşünülmektedir. Bu etkenler atlanarak bahar mevsimine geçildiğinde araç konforunda ve güvenliğinde problemler yaşanması olasıdır.
 

İlgili Konular

Arabada servis ışığı neden yanar?

Arabada servis ışığı neden yanar?

Araçlarda bulunan gösterge ışıkları pek çok uyarı sisteminin kullanıcıyla iletişimi için kurgulanır.

Rehbere git

ABS beyin tamiri

ABS (Anti Lock Braking System): kilitlenme önleyici fren sistemi anlamına gelir. Bu sistemin temel amacı araçlarda yaşanan fren kilitlenme sorunlarının önlenmesidir.

Rehbere git
ABS beyin tamiri
Fren balatası neden öter?

Fren balatası neden öter?

Araç kullanımında en sık karşılaşılan sorunlardan biri, frenleme esnasında çıkan seslerdir. Öncelikle balata kaynaklı sorunların habercisi olan bu seslerin, pek çok farklı sebebi olabilir.

Rehbere git

Yağ Pompası Arızası

Rehbere git
Yağ Pompası Arızası