Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası

Araç motorları çok kompleks yapıda pek çok parça ve bileşenden oluşur. Motorun çalışması esnasında aşırı ısınma ve sürtünme söz konusu olur. Bu ısınmayı azaltmak adına devirdaim sistemi kullanılır. Motor sıvısının soğutulmasını sağlayan bu sistem, araçların her mevsimde sorunsuz ulaşımına destek verir. Arıza durumunda ise araçları çok daha önemli sorunlar bekliyor olabilir.
 
Devirdaim pompası, motorun yanında direksiyon ve şanzıman sıvısının soğutulmasına da katkı sağlar. Bu soğutma sistemi araçların konforuna önemli destek verir. Aşırı ısınmaya maruz kalan araçların yolda kalması söz konusu olur. Yolda kalmanın en önemli konfor kayıplarından biri olduğunu söyleyebiliriz.
 

Devirdaim Pompası Arızası

Devirdaim Pompası Arızası Belirtileri

Devirdaim Pompası Arızası Belirtileri

Devirdaim pompası arızası ortaya çıkarsa bu durumu bazı belirtilerden hemen anlamak mümkün olur. Arızaya bağlı olarak:
 
  •          Motor aşırı ısınır.
  •          Soğutma sistemi verimliliği azalır.
  •          Pompa kaynaklı anormal sesler ortaya çıkar.
  •          Soğutma sıvısının seviyesi azalır.
  •          Soğutma sıvısı kirlenir.

Böylece araçta önemli bir sorun olduğunu bu belirtiler üzerinden anlamak mümkün olur. Arıza sürecinde motorun suyu sürekli olarak ısınır. Bu arada radyatörde bulunan su ise sürekli olarak soğur. Devirdaim pompası motor suyunu soğutma görevini yerine getiremez hale gelir.
 
Burada en önemli konulardan biri belirtilerin dikkate alınmasıdır. Devirdaim pompasının çalışmadığı ve arızalı olduğu durumlarda motor suyu sıcaklığı çok hızlı şekilde artar. Bu sıcaklık ise hararet riskini ortaya çıkarır. Araç motorunda bulunan bütün parçalar metalden oluşmaz. Conta, hortum ve bu gibi yumuşak özellikli parçaların zarar görmesi söz konusu olur.
 

Devirdaim Pompası Arızası Belirtileri

Devirdaim Pompası Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Devirdaim Pompası Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Devirdaim pompası arızası gibi çok önemli bir sorun ortaya çıktığında, işinde çok başarılı olan uzman bir servisin desteğine ihtiyaç duyulur. Çok modern altyapıya ve gelişmiş imkânlara sahip olan servisimiz, arızaların tespitinde ve giderilmesinde her zaman başarı elde eder. Devir daim pompasının arızalarını tespit etmek ve hızlı bir şekilde gidermek, servisimiz için önemli bir görevdir. Eğer bu konuda geç kalacak olursanız, aracınızı daha büyük sorunlar ve maliyetli problemler bekliyor olacaktır.
 
Motorda pek çok parçanın işlevini kaybetmesi bir revizyon çalışmasını gerekli hale getirebilir. Böylelikle maliyetlerin en üst düzeye çıkması söz konusu olabilir. Bir takım belirtileri takip eden usta ekiplerimiz ve uzman servisimiz, hızlı bir şekilde çözüm oluşturacaktır. Aracınızda belirtiler ortaya çıkar çıkmaz servisimize getirmelisiniz. Burada alacağını hizmet hem düşük maliyetli hem de avantajlı olacaktır.
 

Devirdaim Pompası Arızasında Ne Yapmak Gerekir?