Fren Onarımı

Fren Onarımı

Günümüzde çok sayıda frenleme sistemi vardır. Özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde oto fren konusu çok önemlidir. Bu sebepten dolayı Ümraniye ilçesinde bu konuya özel bir ilgi gösterilerek Ümraniye oto fren onarımı merkezleri açılmıştır.

Bu merkezler kullanıcıların hayat tehlikelerini göz önüne alarak kurulmuş merkezler olup kullanıcılara üst düzey hizmet sunmaktadırlar. Otomobil tutkunlarına en büyük tavsiye ise oto frenleri tamamen tutmaz hale gelmeden önce periyodik bakımlarını Ümraniye oto fren onarımı merkezlerinde yaptırmalarıdır. 
Aksi takdirde trafiğin böylesine yoğun olduğu İstanbul gibi şehirlerde çok büyük zincirleme kazalara yol açabilirler. Bunun yaşanmasını ne otomobil sahipleri ne de onların sevenleri isterler.
 
Modern hayatın vazgeçilmesi olan otomobiller ilk icat edildiğinde durmak büyük bir sorun değildi. Çünkü o dönemin otomobilleri insan gücü ile duramayacak kadar hızlı değillerdi. Teknolojinin de gelişmesiyle artık otomobiller durdurmanın imkânsız olduğu hızlara ulaştılar. Otomobil tutkunları her ne kadar hız yapmayı sevse de emniyet sistemleri de bir o kadar önem verdikleri bir konudur. Bu sebeple fren inovasyonları ortaya çıkmaya başlamıştır.
 

Fren boşalırsa ne yapmak gerekir?

Fren konusunda bir otomobil tutkunun başına gelebilecek en kötü olay halk tabiriyle fren boşalmasıdır. Bu durumda kullanıcıya verilebilecek en önemli tavsiye sakin kalmasıdır. Bilinçli ve aracının dinamiklerini tanıyan bir kullanıcı bu durumdan sağ salim kurtulabilir. 
Hatta bilinçli bir kullanıcı aracını da bu durumdan sağ salim kurtarabilir, fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda öncelikli tercihi aracın içindeki can taşıyan insanlardan yana yapması gerekmektedir. Bu sebeple bir kaza anında araç sahibinin ilk düşüneceği şey aracın içindeki insanlar olmalıdır. Bunun yanı sıra araç sahibinin fren boşalması anında yapması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;
 
  • Öncelikle sakin olunmalıdır.
  • Frenin patladığı araç içindeki kişilere uygun bir dille söylenmeli,
  • Gazdan ayak çekilmeli,
  • Uygun devirler yakalandığında vitesi düşürülmeli,
  • Fren pedalına basılmalı,
  • El freni ile kontrollü bir şekilde yavaşlanma sağlanmalı,
  • Arabayı trafik müsaitse rampa gibi olan kısımlara doğru sürmeli
  • Yavaşlanma sağlandığında uygun bir köşeye park edilip el freni çekilmelidir.
 

İlgili Konular

Fren balatası neden öter?

Fren balatası neden öter?

Araç kullanımında en sık karşılaşılan sorunlardan biri, frenleme esnasında çıkan seslerdir. Öncelikle balata kaynaklı sorunların habercisi olan bu seslerin, pek çok farklı sebebi olabilir.

Rehbere git

Arabada servis ışığı neden yanar?

Araçlarda bulunan gösterge ışıkları pek çok uyarı sisteminin kullanıcıyla iletişimi için kurgulanır.

Rehbere git
Arabada servis ışığı neden yanar?
ABS beyin tamiri

ABS beyin tamiri

ABS (Anti Lock Braking System): kilitlenme önleyici fren sistemi anlamına gelir. Bu sistemin temel amacı araçlarda yaşanan fren kilitlenme sorunlarının önlenmesidir.

Rehbere git

Araç muayenesinde lastik kontrolü

Araç sahipleri için zorunlu muayene kriterleri arasında en önemli konulardan biri de araç muayenesinde lastik kontrolü uygulamalarıdır

Rehbere git
Araç muayenesinde lastik kontrolü