Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Kişisel araç sahibi kişiler genellikle araç bakımlarını en çok servis bulunan ilçelerden biri olan Ümraniye’de, Ümraniye yağ ve filtre değişimi servislerinde yapmaktadırlar.

Bu sebeple Ümraniye araç kullanıcıları açısından gözde bir ilçe olarak n plana çıkmış bulunmaktadır. Bünyesinde barındırdığı pek çok oto motor hizmeti ile bu yoğun trafik için en azından motor arızalarını azaltarak katkıda bulunan Ümraniye yağ ve filtre değişimi servisleri İstanbullular için bir velinimettir. 
 
Günümüzde araç teknolojilerinin artmasıyla insanların bu teknolojiye olan ilgisi oldukça artış göstermiştir. Dünyanın en gözde şehirlerinden birisi olan İstanbul’da yoğun bir trafik olsa da insanlar burada ulaşım tercihlerini kişisel araçlardan yana kullanmaktadır.
 

Yağ filtresi değişmezse ne olur?

Yağ filtresi motor yağ değişimi açısından son derece önemlidir. Yağ filtresi araçta özelliğini kaybetmiş, pis yağların motora gitmesini engellemek amacıyla koruyucu bir ara tabaka görevi görür. Yağ filtresinin tavsiye edilen değişim sıklığı iki periyodik bakımda bir kez olarak söylenir. Fakat maddi açıdan bir problem çıkartmıyorsa her periyodik bakımda değişmesi araç sağlığı için oldukça faydalı bir hamledir. Yağ filtresinin değişim işlemi yapılmazsa olabilecek arızalar şunlardır;
 
  • Özelliğini yitirmiş pis yağlar motora karışarak motorun ömrünü azaltır
  • Özelliğini yitirmiş yağlar kuru bir vaziyet alarak motorun parçalarını çizer ve şeklini bozarak düzgün çalışmasına engel olur
  • Motor parçalarının sürtünmesine engel olan yağ özelliği kaybolacağı için birbirlerine sürtünerek ısınır ve birbirlerine kaynarlar.
 

Yağ filtresi değişimi nasıl yapılır?

Yağ filtresi değişiminin kesinlikle kullanıcılar tarafından yapılması tavsiye edilmez. Eğer doğru şekilde yapılmazsa çok büyük sorunlar açabilecek bu işlemin profesyonel kişiler tarafından yapılması gereklidir. 
 
Yağ filtresi değişimi işleminden önce araçtaki yağ tamamen boşaltılır. Eski yağ filtresi yerinden sökülerek çıkartılır. Yeni yağ filtresi takılmadan önce yeni yağ ile yağlanır. Daha sonra yeni filtre yerine monte edilir ve işlem tamamlanır. Yeni yağ filtresine sahip araç artık motor parçaları için de daha sağlıklı bir şekilde yollara çıkmaya hazırdır. Bu sebeple kullanıcıların motor sağlığı için araçlarından bu bakımı esirgememeleri şiddetle tavsiye edilir.
 

İlgili Konular

Fren balatası neden öter?

Fren balatası neden öter?

Araç kullanımında en sık karşılaşılan sorunlardan biri, frenleme esnasında çıkan seslerdir. Öncelikle balata kaynaklı sorunların habercisi olan bu seslerin, pek çok farklı sebebi olabilir.

Rehbere git

MAF Sensörü Arızası

Rehbere git
MAF Sensörü Arızası
Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Diferansiyel Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlarda sessizce çalışan ve genellikle göz ardı edilen diferansiyel, otomobilinizi virajlarda stabil tutan ve düz yolda rahat bir sürüş sağlayan kritik bir bileşendir. Bu mekanizma, tekerlekler arasındaki dönüş hızı farkını dengeleyerek, aracın manevra kabiliyetini artırır ve sürüş güvenliğine katkıda bulunur. Diferansiyel arızası, hem sürüş kalitesini hem de güvenliği doğrudan etkileyebilir. Diferansiyelin temel işlevlerini, arızasının nasıl anlaşılacağını ve bu önemli bileşenin tamir edilip edilemeyeceğini sizler için detaylandıracağız.

Rehbere git

ABS beyin tamiri

ABS (Anti Lock Braking System): kilitlenme önleyici fren sistemi anlamına gelir. Bu sistemin temel amacı araçlarda yaşanan fren kilitlenme sorunlarının önlenmesidir.

Rehbere git
ABS beyin tamiri