ABS beyin tamiri

ABS beyin tamiri

ABS (Anti Lock Braking System): kilitlenme önleyici fren sistemi anlamına gelir. Bu sistemin temel amacı araçlarda yaşanan fren kilitlenme sorunlarının önlenmesidir. Son yıllarda geliştirilen pek çok marka (BMW, Volvo, Vw vb.) ve araç inovasyonu arasında fren sistemleri önemli bir yer tutar. ABS beyin tamiri de bu sistem bakımları arasında en sık ihtiyaç duyulan işlemlerden biridir. Kullanıma bağlı olarak ABS fren sistemi arızayla karşılaştığında, fren mekanizmaları üzerindeki kontrolünü yitirebilir. ABS beyin tamiri alan uzmanı uygulayıcılar tarafından yapılması gereken, spesifik bir işlemdir. Bu nedenle araç sahiplerinin bakım ve onarım işlemlerinde yetkili firmaları tercih etmesi; işlem ve kullanım güvenliği açısından önem taşır.
 

ABS beyin tamiri

ABS Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

ABS Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

ABS beyin tamiri; sistemde yaşanan arızaya bağlı olarak kurgulanır. Bazı arıza çeşitlerinde etkin parçaların testleri gerçekleştirilir. Örneğin; ABS sistemleri için en fazla arıza riski taşıyan parçacıklar , sensörlerdir. ABS sensörleri bozulduğunda, fren mekanizması üzerindeki belirleyici karar mekanizmasında karışıklıklar yaşanır. Bu durumda sistem ihtiyaç olmadığı halde devreye girebilir. Sensör kontrolleri yapılan ABS beyin tamiri uygulamalarında; sensör parçacıklarında bir sorun tespit edilmezse, sistemin yönetici işlem menüsü ve mekanik bağlantıları kontrol edilir. Bu kısımlarda yaşanan arızalar giderilerek ABS bakımı yapılır. Eğer tüm iç bağlantı ve yönetim sistemi testi geçmişse; ABS ile ilişkili manuel fren kısımları test edilir.
 

ABS Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

Araç Bakım/Onarım Uygulamaları

Araç Bakım/Onarım Uygulamaları

Araç bakım uygulamaları; tüm araçların nitelikli sürüş ve çalışma deneyimi edinmesi için kurgulanmış işlemler bütünüdür. Bu bakımlarla hem yol ve yolcu güvenliğine hizmet eden parça bakımları hem de uzun ömürlü kullanım ve konfora hizmet eden destekler kurgulanır. Uygulamalarda ABS beyin tamiri işlemlerinden motor performans arttırma çalışmalarına kadar pek çok işlem yer alır. Mercedes, Citroen vb. Dünya devi araç markaları dahil olmak üzere her model periyodik olarak bakıma ihtiyaç duyar.

Periyodik araç bakım uygulamaları şu şekilde sıralanabilir:
 
  • 15 adım kontrol
  • Mevsimsel bakımlar
  • Km başı bakımlar
  • Ara bakım uygulamaları
  • Acil kontrol ve onarım işlemleri

Tüm bakım/onarım işlemlerinde, araç sahipleri için en mühim kriter yetkili hizmet sağlayıcıların tercih edilmesidir. Böylece araç markası ve modeli ne olursa olsun, yaşanan sorunların tespiti, tamiri ve kullanım güvencesi için nitelikli hizmet alınabilir. Alan bilgisi ve tecrübesi olan ekipler, uygun ekipman desteği ve orijinal malzemeyle yapılan bakımlar; araçlarda uzun ömürlü kullanım ve kullanıcı güvenliği sağlar. Elektronik arıza tespiti ile araç beyin arıaları da tespit edilebilir.
 

Araç Bakım/Onarım Uygulamaları