Araç muayenesinde lastik kontrolü

Araç muayenesinde lastik kontrolü

Araç sahipleri için zorunlu muayene kriterleri arasında en önemli konulardan biri de araç muayenesinde lastik kontrolü uygulamalarıdır. Bu uygulamalarda TÜVTÜRK muayenelerinin kıstas kabul ettiği bazı özellikler mevcuttur. Lastik kullanımı bu özelliklere uygun olmayan araçlar muayenede kusurlu sayılabilir. Dolayısıyla kullanıcıların araç muayenesinde lastik kontrolü kriterlerine hakim olması, muayene öncesinde araç lastiklerini bu kriterlere uygun  hale getirmesi gerekir.

Muayene sırasında lastiklerde dikkate alınan özellikler şu şekildedir:
 
  • Lastiklerde sağlıklı diş derinliği 1.6 mm olarak kabul edilir
  • Aynı aksta kullanılan lastik çiftlerinin aynı marka olması gerekir
  • Aynı aks lastikleri desen olarak aynı olmalıdır
  • Ebat bakımından uyumsuz lastik kusur sebebidir
  • Lastik yanaklarında bulunan derin darbe veya kesikler kusur sayılır
     
Araç muayenesinde lastik kontrolü sürüş ve trafik güvenliği unsurlarından biri olarak kabul edilir ve muayenede ağır kusurlu sayılan lastikler olumsuz sonuçlara neden olur. Dolayısıyla araç sahiplerinin muayene öncesi dönem bakımlarında araç lastiklerinde aranan kriterlere uygun materyaller kullanmaya dikkat etmesi gerekir.
 

Araç muayenesinde lastik kontrolü

Lastik Bakım Uygulamaları ve Muayene

Lastik Bakım Uygulamaları ve Muayene

Lastik bakım uygulamaları, lastiklerin çeşitli aşınma, yıpranma veya hasar durumlarında onarılması için yapılır. Çünkü üretimden sonraki 5 yıllık kullanım sonrasında lastiklerin işlevsel kayıpları söz konusudur. Bu durumda düzenli şekilde lastik  bakım ve onarımının profesyonel biçimde yapılması gerekir. Düzenli lastik bakımı yaptıran araç sahipleri, uzman uygulayıcıların önerilerine uyumlu şekilde kullanım sağlar. Böylece araç muayenesinde lastik kontrolü olumlu sonuçlanır. Alanında uzman uygulayıcılardan alınan lastik bakım ve onarım hizmetleri hem muayene işlemlerinden olumlu sonuç almaya hem de kullanım veriminin arttırılmasına katkı sunar.
 

Lastik Bakım Uygulamaları ve Muayene

Araç Muayenesinde Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araç Muayenesinde Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araçlarda doğru lastik kullanımının gözetildiği muayene uygulamaları, ticari araçlarda farklı kriterler gözetilerek yapılır. Çünkü ticari araç muayenelerinde, yaz ve kış lastiklerinin uygunluğuna dikkat edilir. Mevsiminde takılmamış kış ve yaz lastikleri, ticari araçların muayenesini olumsuz etkiler. Ancak şahsi kullanım araçlarında yaz ve kış lastiği uygulaması aranmaz. Araç muayenesinde lastik kontrolü için fiziki özellikler ve lastik güç denemeleri olumlu sonuçları en fazla etkileyen değerlendirmelerdir.
 

Araç Muayenesinde Lastik Kontrolü Nasıl Yapılır?