EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR valfi arızası belirtileriiçinde en çok öne çıkanı aracın egzozundan siyah duman gelmesidir. Çevreci ve doğayı koruyan bir tedbir için araçlarda ’’Exhaust Gas Recirculation’’ yani EGR valfi kullanılır. Egzoz gazı devir daim sistemi sayesinde doğaya salınan Azot Dioksit gazında bir kısıtlama ortaya çıkar. Bu sistemle ayrıştırma işlemi gerçekleşen gazın bir kısmı tekrar yanma odasına gönderilir ve kullanılır.
Otomotiv sektörünün ürünü olan araçların iklim değişikliğine olumsuz katkısı olmuştur. Gelişen teknoloji ile insanlar dünya genelinde bu konuda tedbir geliştirmek için kolları sıvamışlardır. Araçlardan çıkan gazın emisyon ölçümleri daha yaşanır bir dünyanın kapısını aralamada genel olarak insanlara yardımcı olmuştur. Azot dioksit (NOx) gazının seviyesinin düşürülmesi ile atmosferi ve dünyayı korumak mümkün olmuştur. Bazen EGR valfi arızası belirtileri ortaya çıkarken burada kendini gösteren olumsuzluklar tüm insanları yakından ilgilendirir.

EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR Valfi Arızası Belirtileri Nelerdir?

EGR Valfi Arızası Belirtileri Nelerdir?

EGR valfi arızası belirtileri araç sürücülerinin dikkati ile anlaşılır. Bu belirtiler zamanında tedbir almak adına önem taşır. EGR valfi çalışması ile egzoz tarafından atılması gereken havanın ayıklanması ve tekrardan yanma odasına gönderilmesi sağlanır. Bu işlem sayesinde yanma reaksiyon hızında önemli bir düşüş söz konusu olur. Yanma hızında yaşanan düşüş ise motorun daha sağlıklı şekilde çalışmasına neden olur. Burada öne çıkan belirtiler şu şekilde karşınıza gelir:

  • Aracın seyir halinde sarsıntılar yaşaması
  • Aracın seyir halinde iken motorun stop etmesi
  • Yakıt tüketiminde yaşanan artış
  • Çekiş gücünde yaşanan düşme
  • Motor arıza ikaz ışığının yanması
  • Emisyon değerinde yaşanan artış
  • Rölanti esnasında tekleme ve düzensizlikler
  • Aracın silkelenmesi ve performans kaybı, EGR valfinin arızalanması nedeniyle ortaya çıkar.
Aracın performansını istenen seviyede tutmak için motora bağlı olan mekanik sistemlerin düzenli çalışması gerekir. Arıza oluşumu ve buna bağlı ikaz ışığının yanması sebebiyle araçların çalışması sakıncalı hale gelebilir. Egzoz gazından atmosfere yayılan zararlı gazlar emisyonun sakıncalı bir hal aldığını gösterir. Trafik denetlemelerinde bunun cezaya yol açan bir durum olduğunu hatırlatmak gerekir.

EGR Valfi Arızası Belirtileri Nelerdir?

EGR Valfi Ve Araçlar İçin Önemi

EGR Valfi Ve Araçlar İçin Önemi

Otomotiv sektörünün hızla geliştiği bir dönemde araç valf sistemlerinin bu gelişime ayak uydurduğunu söyleyebiliriz. Çevre kirliliğini önleme açısından öne sürülmüş ve zaman içinde gelişmiş bir teknoloji olan EGR valfi, çevre dostu bir bileşen olarak petrol yakıtlı araçlarda önemli bir yere sahiptir. Egzozdan çıkan gazın zararını azaltmak ve elde edilen oksijenin tekrardan yanmasını sağlamak, araca ve sisteme önemli katkılar sağlar. Kirli atık miktarının dışarı atılmasını önleyen bu sistem araçları daha çevreci bir ulaşım unsuru haline getirmiştir. Kirli gazdan oksijen ayıklayan EGR valfi, elde edilen oksijenin tekrardan yanmasına ve aracın çalışmasında güç katkısına neden olur. Düzenli hava akışı ve arızasız bir sistem söz konusu olduğunda araçlar sorunsuz şekilde çalışır. Buna bağlı olarak egzozdan çıkan gazların da istenen seviyede olması sağlanır.
EGR valfi arızası belirtileridoğru şekilde takip edilirse bu konuda tedbir almak daha kolay hale gelir. Belirtilerin birçoğu ve neredeyse tamamı aracın çalışmasını olumsuz etkiler. Bu parça üzerinde yapılan çalışmalar sayesinde sorunların hızla tespit edilmesi ve çözümlerin çabucak oluşması mümkün olur. Metal mekanik parçaları zamana ve çalışmaya bağlı olarak deforme olur. Metal yorgunluğu nedeniyle valf ve benzer sistemlerin zaman içinde şekil bozukluğu dahi yaşadığı bilinir. Bu gibi sorunlar ortaya çıktığında sadece belirtilere bakarak sorunları anlamak mümkün olur. Gözle yapılan kontroller sayesinde problemleri anlamak ve giderici tedbirler almak söz konusu olur.

EGR Valfi Ve Araçlar İçin Önemi

Sıkça Sorulan Sorular

Periyodik Bakımların EGR Valfi Üzerindeki Etkisi

EGR valfi arızası belirtileri önemli bir sorun olarak kendini gösterirken bakımlı araçlarda bu tip sorunlara daha az rastlanır. Mevsimlik, yıllık ve kilometre bazlı bakım süreçlerinde araçlarda genel bir kontrol yapılır. Buna ilave olarak yapılan performans test çalışmalarında aracın her türlü sorununu görmek mümkün olur. Uzman bir çalışma ile uygulanan kalibrasyon ve test çalışmaları, EGR valfi de dâhil olmak üzere pek çok parça ve sistemin gözden geçirilmesine yardımcı olur. Araçta performans düşüşüne neden olan sorunların hızlı biçimde giderilmesi gerekir. Güç düşüklüğünü gidermek adına araçlar daha fazla yakıt tüketir fakat istenen randımana asla ulaşamaz.
Bakım ve rutin kontroller sayesinde sorunları daha hızlı şekilde tespit etmek mümkün olur. Zaman kaybı yaşanmadığından dolayı egzozdan çıkan zehirli gazlara karşı atmosferi ve çevreyi korumak daha kolay olur. Bahar, kış ve yıllık bakım süreçlerinde manifold, egzoz ve buna bağlı valf sistemleri uzmanlar tarafından gözden geçirilir. Bu tip değerlendirmeler araçların sorunlarını bir an evvel çözüme ulaştırır. EGR iptali çok ilgi çeken bir konu olsa da bu sistemin gerekli olduğunu hatırlatmak gerekir. Zira iptal durumunda egzoz emisyonunda ve yakıt tüketiminde artış görülür.

EGR Valfi Arızası Gidermede Servis Hizmetlerimiz

Bosch teknolojisi ve marka geçmişinin bize sağladığı bir asırlık birikim, hizmet standartlarımızın çok yüksek olmasına katkı sağlamıştır. Servisimiz yapısı itibariyle çok kullanışlı, fonksiyonel ve ergonomiktir. Kontrol, test, bakım, tamir ve parça değişim çözümlerinde en güvenilir hizmetler servisimiz tarafından hazırlanmaktadır. Temizlik ve bakım çalışmasına ilave olarak, söküp takma ve temizlik işlemlerinde her zaman doğru adımlar atarız.
EGR valfi arızası belirtileri yapmış olduğumuz bilinçli çalışmalarla ortaya çıkar. Sonrasında bu sorunları gidermek üzerine gerekli adımları en uygun şekilde atarız. Tamir başarımıza ek olarak gerekli durumlarda kaliteli parça tedarik ve değişim çözümleri ile yanınızda oluruz. Orijinal parça ve uygun montaj çalışmalarımız sonucunda tüm arıza belirtilerinin ortadan kalkması mümkün olur. Çalışmaya çok müsait istasyonlarımıza ek olarak, usta kadromuz ve ekipman kalitemiz hizmet standartlarımızı yükseltir. Servisimizi tercih ederek kalite, performans ve fiyat değerlendirmesi en uygun olan hizmetten istifade edebilirsiniz.
EGR valfi arızası belirtileri ortaya çıktığında profesyonel bir destek kaçınılmaz olur. Servis olarak bu konuda size destek sağlayan çözümler sunarız. Zarar görmüş olan bir valfin değişimi gerekli olabilir. Sürücüler için bu durumda yedek parçanın kaliteli ve ekonomik olması önemlidir. Aracın marka ve modeline göre ürün fiyatlarında değişkenlik söz konusudur. Buna ilave olarak orijinal tercihler için farklı rakamların telaffuz edildiğini söyleyebiliriz. 

EGR Valfi Bozuksa Ne Yapmak Gerekir?

Aracın bozuk ve arızalı parçaları için iki farklı uygulama söz konusudur. İlk olarak tamir çözümlerine bakılır. Tamiri mümkün olmayan parçalarda ise sorunun çözümü parça değişimi ile gerçekleşir. Güvenilir çözüm ortağınız olarak hem tamir hem de değişim çözümleri ile her zaman yanınızdayız. Tedarik ettiğimiz her bir parça aracınız için en yüksek performansın ortaya çıkmasına neden olacaktır.
EGR valfi arızası belirtileri önemli bir sorunun habercisi konumundadır. Arızaların giderilmesi ve parça değişim süreci ile çözüm ortaya koyarız. Daha sonra tüm bu olumsuz belirtilerin ortadan kalkması söz konusu olur. Aracına ve kaliteli hizmete yatırım yapmak isteyen araç sahiplerini servisimize bekliyoruz. Alacağınız hizmet hem kaliteli hem de en uygun sonuç verecektir.