Fren balatası neden öter?

Fren balatası neden öter?

Araç kullanımında en sık karşılaşılan sorunlardan biri, frenleme esnasında çıkan seslerdir. Öncelikle balata kaynaklı sorunların habercisi olan bu seslerin, pek çok farklı sebebi olabilir. Fren balatası neden öter sorusunu merak eden araç sahiplerinin; bu sesi duyduklarında vakit kaybetmeden bir kontrol süreci başlatması gerekir. Çünkü balatalar frenleme işleminin yapılmasında en işlevsel parçalardan biridir. Dolayısıyla yaşadıkları herhangi bir yıpranma, kayma veya zorlanma, aracın frenleme işlevinde verim kayıplarına yol açabilir. Fren balatası neden öter sorusunun cevabı yalnızca nitelikli bir kontrol uygulamasının ardından öğrenilebilir.
 

Fren balatası neden öter?

Fren Sistemleri Bakımı

Fren Sistemleri Bakımı

Fren balataları disk üzerinde zamanla bir ize sebep olmaktadır. Genel olarak frenlerin tutuş hakimiyetine etki eden bu sorun, zamana ve kullanıma bağlı yıpranmalardan kaynaklanır. Çeşitli bakım kategorileri bulunan fren sistemlerinin yaşadığı sorunlara karşı; araç sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri de Fren balatası neden öter sorusudur.

Bu sorunla karşılaşan araç sahiplerinin takip etmesi gereken aşamalar şu şekildedir;
 
  • Fren sistemleri bakımında uzman firmalardan kontrol desteği alınmalıdır
  • Kontrol sonrası önerilen bakım uygulamaları rapor olarak edinilmelidir
  • Rapora uygun biçimde bakım sağlayan uzman hizmet sağlayıcılardan bakım hizmeti alınmalıdır
  • Kontrol ve bakım sonrası, kullanım güvenliğine uygun şekilde hareket edilmelidir
  • Üretici ve hizmet sağlayıcının önerdiği aralıklarda tekrar fren sistemleri kontrolü yaptırılmalıdır
     
Fren balatası neden öter sorusuna yanıt arayan araç sahiplerinin bu ses ortaya çıkmadan evvel sistem bakımı yaptırması, olası sorunları önler. Çünkü fren sistemleri belirli kullanım aşınmaları sonucu balataların yıpranmasıyla sesler çıkarabilir. Düzenli şekilde bakım ve onarımı yapılan fren aksamlarının kullanımda ses çıkarma sorunu yaşaması önlenebilir.
 

Fren Sistemleri Bakımı

Araçlarda Fren balatası neden öter?

Araçlarda Fren balatası neden öter?

Fren balatalarının temel özelliği belirli bir kullanım limitinin ardından sertleşmeleridir. Yani kullanım koşulları ve zamanla ilişkili olarak fren balatalarında fiziki değişimler yaşanır. Bu durum yıpranma sonrası oluşan ses problemlerinin ana nedenidir. Fren balatası neden öter sorusuna dair en net cevap balataların sertleşerek diske sürtünmesi ve ses çıkarmasıdır. Balata ve disk sorunları dahil tüm fren sistemleri sorunlarının nitelikli hizmet sağlayıcılar ve yetkili firmalar tarafından çözülmesi, kullanım güvenliği kriterini karşılar.
 

Araçlarda Fren balatası neden öter?