MAF Sensörü Arızası

MAF Sensörü Arızası

MAF sensörü arızası motorun çalışması üzerinde olumsuz etkiler yaratır. ‘’Mass Air Flow’’ yani MAF kütle hava akışı anlamına gelir. Hava akış metresi olarak bilinen bu sistem Hava kütle kazanında bulunan havanın kütle ve sıcaklığını ölçer. MAF sensörü hava filtresi ve giriş manifoldu arasında yer alır. Kullanıma bağlı olarak zaman içinde hava akışmetresi arızaları yaşanır.
Yanmalı motorlarda hava akışı çalışma performansını belirler. Hava akışının düzenli kontrol edilebilmesi ve bu durumun kontrol noktasına taşınması için sensörler bulunur. Sensörlerde oluşan arıza nedeniyle araçta gözle görülür bir performans kaybı açığa çıkar.MAF sensörü arızası beraberinde bazı sorunları getirir. Araç rölantide iken yaşanan dalgalanma bu olumsuz etkilenmenin örneklerinden biridir.
MAF sensörü nedir ve ne işe yarar gibi soruların cevabı sürücülerin bu konuda tedbire çabuk ulaşması açısından önemlilik arz eder. Kütle hava akışını kontrol eden ve ölçen bu sistem sayesinde araçların daha tasarruflu ve verimli çalışması sağlanır. Dizel ve diğer petrol yakıtları ile çalışan araçlarda performansı yükselten sistemlerin çalışır durumda olması gerekir. Bu çalışmaya bağlı olarak tasarruf ve performansı aynı anda görmek mümkün olacaktır.

MAF Sensörü Arızası

MAF Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

MAF Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

MAF sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusuna birden çok cevap vermek mümkündür. Araç bazı durumlarda sürücü ve servis ekiplerine ikazlarda bulunur. Aracın dengeli şekilde rölantide çalışması gerekir. Bu esnada yaşanan dalgalanmaları bir belirti olarak kabul etmek gerekir. Düzenli rölanti çalışmasında tasarruflu bir yakıt tüketimi söz konusudur. Eğer rölanti esnasında düzen kaybolmuşsa aracın yakıt maliyetinde önemli bir artış yaşanır.
MAF sensörü arızası nasıl anlaşılır derseniz bu konuda en doğru cevabı ancak yetkili merciden almanız gerekir. Otomotiv sektöründe bu tür sorunların giderilmesinde kurumsallaşmış ve hizmet kalitesini artırmış olan teknik oto servis hizmetine başvurmak gerekir. Hava akışmetresi arızaları araç performansı üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bu olumsuzlukların önüne geçmek araç randımanında önemli bir artış sağlar.
Hava akış sensörü arızası durumunda aracın hava gücünden faydalanması kontrol altına alınamaz. Yanmalı motorların tedarik ettiği ve kullandığı havanın belli seviyede olması gerekir. Arızanın tespiti için bu sorunun getirdiği belirtilere bakmak insanlara fikir verir. Araç kullanımını olumsuz olarak etkileyen belirtilere bakarak tüm araç sahiplerinin çözüm için harekete geçmesi önem arz eder.

MAF Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

MAF Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

MAF Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

MAF sensörü arızası belirtileri ortaya çıktığında çözüm için vakit kaybetmemek gerekir. Zaman kaybı ile tamir maliyetleri ve araca verilen zararda artış görülür. Araçta görülen arıza belirtileri dikkatli sürücülerin gözünden kaçmamaktadır. Bireysel olarak sürücülerin yapacağı bu konuda oldukça sınırlıdır. Oto teknik servis destek ekibi, hızlı çözüm konusunda gerekenleri yapar ve sorunların giderilmesine katkı sağlar. Bu konudaki MAP sensörü arızası belirtileri şu şekilde kendini gösterir:

  • Motorun çalışması esnasında ortaya çıkan sarsıntılar
  • Rölantide çalışan aracın durmaması ve sürekli olarak devirlenmesi
  • Hava sıcaklığı ve hava kütlesinin motor kontrol ünitesi tarafından doğru hesaplanmaması
  • Aracın yakıt tüketiminde yaşanan artış
  • Marş almama sorunu ve aracın geç marş alması, burada önemli belirtiler arasında yer alır. 
Sensörlerde yaşanan bu sorunlara karşı zaman kaybetmeden tedbir almak gerekir. Sürücülerin bireysel olarak yapabilecekleri sınırlı olduğu için uzman oto teknik servisler çözüm adresi olarak kendini gösterir. Hız azaltma ve yükselme durumundaki yavaşlamaları belirtiler içinde kabul etmek gerekir.

MAF Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

MAF Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç seyir halindeyken dalgalanma sorunları varsa bu MAF sensörü arızası nasıl anlaşılır sorusunun önemli bir cevabı arasında gösterilebilir. Araç rölantideyken yine benzer sorunlar ortaya çıkar. Yakıt artışı ve düşen performans gibi belirtileri de unutmamak gerekir. Araç çalışırken motor kaynaklı sarsıntılar benzer bir soruna işaret eder.

Hava Akışmetre Temizliği

MAF sensörünün düzgün çalışmamasının sebeplerinden biri de düzenli temizlik yapılmamasıdır. Araç kullanımına bağlı olarak akışmetre etrafında toz, kir ve yağ birikintileri ortaya çıkabilir. Temizlik konusunda konsantre aerosol kullanımı bu birikintilerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Çok geciktirmeden zamanında yapılan temizlik sonucund,a araçtaki tasarruflu sonuçlar ve verimlilik tekrar ortaya çıkacaktır.

Hava Akışmetre İptali

Hava akışmetre iptali için voltajı düşürmek ve sistemi dışarıda bırakmak gerekir. Bu uygulama başarılı olsa da aracın performansı açısından tavsiye edilen bir uygulama değildir. Dizel hava akışmetre arıza belirtileriçok yoğun şekilde ortaya çıktığında insanlar bu sistemi devre dışı bırakmayı isteyebilir. Bu sayede aracın ihtiyaç duyduğu doğru yakıt miktarını ölçmek mümkün olmaz. LPG MAF sensörü arızası söz konusu olsa bile akışmetrenin devre dışı bırakılması sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

MAP Sensörü Arıza Belirtileri

MAP sensörü arıza belirtileri araç sahiplerini uyarır ve önemli bir soruna karşı ikaz eder. ‘’Manifold Absolute Pressure’’ açılımı anlamını taşıyan MAP, Araçların düzenli çalışması, dengeli yakıt ve hava tüketmesi için kullanılan bir sistemdir. İçten yanma özelliği bulunan motorlarda emme manifoldunda bu sensör bulunur. Sensör yardımı ile ortaya çıkan ölçüm sonuçları ise aracın ihtiyaç duyduğu yakıt ve hava miktarının anlaşılmasına yardımcı olur.
Arızalar ve bu arızaların ortaya koyduğu belirtiler içinde aracın rölanti çalışma düzensizlikleri öne çıkar. Genelde araç bu pozisyonda titreme sorunu ortaya koyar. Ateşlemede yaşanan gecikmenin, bujilerde görülen kirlenmenin ve yıpranmanın kaynağı da genelde bu sorundur.

Araç Markalarına Göre MAF Sensörü Arızası

Araçların marka ve modellerine göre farklılıkları vardır. Bu farklılıklar pek çok parça ve sistem için geçerlidir. Toyota Corolla MAF sensörü arızası veya farklı bir aracın sensör arızası, aynı da olabilir farklı da olabilir. Marka ve modellere göre yapılan değerlendirmelerde, özellikle değişim için orijinal parçalar çok önemli bir gereksinim şeklinde ortaya çıkar.
Motor ve yakıt performansını istenen seviyede tutmak için çalışmak ve çözüm üretmek gerekir. Kirlenmiş parçaların temizliği, bir nebze olsun çözüm oluşturabilir. Tamir ve bununla oluşturulan ekonomik çözümler birçok araç sahibi tarafından olumlu karşılanır. Orijinal özellikte parça ve sistem tedariki iyi bir değişim sürecinin önünü açar.

MAF Sensörü Arızası Belirtileri Ve Uzman Servis Desteği

MAF sensörü arızası belirtileri aracın düzenli yakıt tüketimini engelleyen bilgiler içerir. Yanmalı motorlar için yakıt kadar hava da gereklidir. Bu karışımın uygun koşullarda sağlanması önem arz eder. Arıza ve kirlenme gibi durumlarda sisteme müdahale etmek gerekir. Tamir temizlik ve güvenilir değişim çalışmalarında en çok aranan şey uzman teknik servistir. Ekipleri son derece eğitimli ve uzman olan servis sayesinde doğru çözüm ve doğru hizmet karşılığı ortaya çıkar. Yapılan işlemlerden sonra aracın istenen normlara ulaşması kaçınılmaz olacaktır.
Servis ayrıcalıklarını öne çıkaran unsurlar, teknoloji, tecrübe ve marka kalitesi ile kendini gösterir. Gelişmiş ve yeni nesil araçlarda sensörler yoğun kullanılmaktadır. Bu sebeple servislerin çağın gerisinde kalmaması ve MAF sensörü konusunda kendini geliştirmesi gerekir. Bosch markasının servis konusunda verdiği hizmetler sonucunda acil ve gerekli çözümler hızlıca oluşturulur.