Motor Yağ Değişimi

Motor Yağ Değişimi

İstanbul trafiğinde yer alan kullanıcıların hem diğer kullanıcılara zaman kaybı yaşatmamak, hem de kendi araçlarına zarar gelmesini engellemek adına en çok tercih edilen servis bölgelerinden biri olan Ümraniye motor yağ değişimi servislerinden birinde bakımlarını yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle artık insanlar ulaşımını kişisel araçları ile sağlamaktadır. Salgın hastalıkların da artış göstermesiyle toplu taşıma kullanım oranları bir hayli düşmüş bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı araç bakım konusu gündemde üst sıralara oturmuştur. Araç bakım denilince akla ilk gelen şey yağ değişimi olmaktadır. Özellikle İstanbul gibi yoğun trafiğin olduğu şehirlerde bu gibi periyodik bakımların eksikliği trafikte büyük sorunlara yol açmaktadır.
 

Motor yağı kaç km’de bir değişmelidir?

Motor yağının değişme sıklığı 10.000 km veya 6 ay olarak tavsiye edilmektedir. Fakat daha sık yağ değişimi yapmanın bir zararı yoktur.  Bu sınır eski araçlar için daha alt seviyelere inmesi de mümkün olabilir. Örneğin çok yıpranmış eski bir araç için 5.000 km de bir yağ değişimi yapılması da mantıklı bir seçim olur. 
 
Yağ değişiminin özellikle oto motor açısından faydası çok büyüktür. Motor yağlarının en önemli görevlerinden birisi motor parçalarının sürtünerek birbirine zarar vermesini engellemektir. Bu sebepten dolayı aracına önem veren, aracını korumak isteyen kullanıcıların vakti geldiğinde en bilindik servis olan Ümraniye motor yağ değişimi servislerinde bakımlarını aksatmamaları çok önemli olacaktır.
 

Motor yağı geç değişirse ne olur?

Motor yağı geç değişirse ne olur konusu kesinlikle son tercih olmalıdır. Özellikle İstanbul gibi çok fazla dur-kalk yapılan, araçların hor kullanıldığı şehirlerde asla motor yağı değişimi bakımları aksatılmamalıdır. Bu sebepten dolayı kullanıcıların Ümraniye motor yağı değişimi servislerinde bu bakımlarını yaptırması tavsiye edilir.

Fakat yine de motor yağı değişimi gecikirse kullanıcıların başına gelebilecek arızalar şunlardır;
 
  • Motor yağı işlevini kaybeder
  • İşlevini kaybeden motor yağı aracın diğer parçalarının birbirine sürtünerek ısınmasına neden olur
  • Aracın içinde özelliğini kaybeden yağ pis bir görüntüye sebep olur
  • şlevini yerine getiremeyen yağın belirli bir zaman sonra araçtan çıkarılması mümkün olmayan hale gelir
  • Yağsızlıktan birbirine sürtünen parçalar ısınarak birbirine kaynar ve motor ömrünü tamamlamış olur
 

İlgili Konular

Fren balatası neden öter?

Fren balatası neden öter?

Araç kullanımında en sık karşılaşılan sorunlardan biri, frenleme esnasında çıkan seslerdir. Öncelikle balata kaynaklı sorunların habercisi olan bu seslerin, pek çok farklı sebebi olabilir.

Rehbere git

Arabada servis ışığı neden yanar?

Araçlarda bulunan gösterge ışıkları pek çok uyarı sisteminin kullanıcıyla iletişimi için kurgulanır.

Rehbere git
Arabada servis ışığı neden yanar?
EGR Valfi Arızası Belirtileri

EGR Valfi Arızası Belirtileri

Rehbere git

Araç muayenesinde lastik kontrolü

Araç sahipleri için zorunlu muayene kriterleri arasında en önemli konulardan biri de araç muayenesinde lastik kontrolü uygulamalarıdır

Rehbere git
Araç muayenesinde lastik kontrolü