Otomobilinizden Gelen Seslere Kulak Verin

Otomobilinizden Gelen Seslere Kulak Verin

Araç çalışma seslerini dinleyerek bu konuda sorunları tespit etmek mümkün olur. Trafikte yolculuk eden araçların büyük bölümünde benzer sorunlar vardır. Sorunları erken çözen sürücüler daha az masrafla kurtulur. Farklı bir ses duyarsanız bunu çözmek için işinde uzman olan servis ve bünyesindeki ustalar size yardımcı olur. Araçtan gelen be dikkat çeken;
 
  • Uğultu şeklinde Sesler
  • Sürtünme şeklinde Sesler
  • Islık şeklinde Sesler
  • Vuruntu şeklinde Sesler
Soruna işaret eder ve insanları tedbir almaya iter. Zamanında tedbir alırsanız basit bir arıza çözümü ile sorunu giderirsiniz. Sorunu erken çözmez iseniz sizi daha büyük ve masraflı sorunlar bekliyor olacaktır.
 
Islık sesi araçta duyulan en yoğun seslerden biridir. Bu sesi duyup kulak verecek olursanız, aracınızın mekanik arızasını giderme şansına sahip olabilirsiniz. Genelde rulmanlar aracın pek çok yerinde kullanılır. Kimi zaman yağsızlık kimi zamanda deformasyon sebebiyle araçta ıslık sesi ortaya çıkar. Genel olarak triger gergi bilyesinin çok yıprandığı ve kullanıldığı bilinir. Şanzıman bilyesi, klima pompası ve özellikle şarj dinamosu bilyesinin kontrol edilmesi, bu konuda sorunu bulmanıza yardımcı olacaktır.
 
Vuruntu sesi mekanik sistemlerde bir kopma çıkma veya gevşeme anlamına gelebilir. Bu sesi duyduğunuz anda aracınızda daha büyük problemlerin başlangıcı olabilir. Hemen müdahale etmek suretiyle sesi durdurabilir ve aracın daha fazla sorun çıkarmasını engelleyebilirsiniz. Masrafları yine düşük seviyede tutmak adına uzmanların desteğini almak bu konuda önemlidir. Periyodik ve rutin bakımlar gerçekleştirilen araçlarda, bu sesler ustalar tarafından tespit edilir ve çok sık duyulmaz.
 

Otomobilinizden Gelen Seslere Kulak Verin

Arızaları Anlamak İçin Araçtan Gelen Sesleri Dinleyin

Arızaları Anlamak İçin Araçtan Gelen Sesleri Dinleyin

Sürtünme sesi açığa çıktığında, insanlar bu sesi duymalı ve ona göre tedbir almalıdır. Aracın sesini dinlemek suretiyle sorunları zamanında tespit eden insanlar, daha makul rakamlarla sorunları çözebilir. Motor ve mekanik aksamdaki problemler daha sık karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Özellikle motorda bulunan her bir aksam ve mekanik sistemin burada ses çıkarma ihtimali vardır. Silindir genellikle bu sesin kaynağı olabilir. Aynı şekilde rulman, kayış ve dişlilerin kontrol edilmesi, sorunun çözülmesi açısından önemlidir. Bazen frenlerde benzer sorunlar ortaya çıkabilir.
 
Uğultu sesi duyarsanız ve bu sesin kaynağını bulursanız, önemli bir problemi önlemiş olursunuz. Bu şekildeki uğultular araç sahiplerinin rahatsız eder. Esasen bu tarz seslerin araçlarda büyük bir problem olduğuna işaret etmesi söz konusudur. Eğer bu sesleri duyacak olursanız, hemen harekete geçip sorunların çözümünü yapabilirsiniz. Aks bilyesi veya teker sistemindeki bazı rulman unsurları belli bir takım seslerin çıkmasına neden olur. Bu sesleri takip edip parçaları değiştirerek sorununu çözmek daha kolay olur.
 
Araçta farklı yerlerden gelen sesler insanlar için her zaman bir uyarıcı özelliktir. Bu sesin tam olarak yerini tespit eden ve kaynağını bulan insanlar, arızanın giderilmesine büyük katkı sağlar. Elbette herkes bu konuda yeterli beceriye sahip olamayabilir. Araçtan farklı ses duyduğunuzda uzman servisin yardımları sizi yönlendirip avantaj sağlayacaktır.
 

Arızaları Anlamak İçin Araçtan Gelen Sesleri Dinleyin